“Tváře umouněné od popela, ale kominík to není, klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není, šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane,” dávala chudá Popelka v podání Libuše Šafránkové hádanku zvědavému princi Pavlu Trávníčkovi v pohádkovém příběhu o dívce, kterou utiskují sestra a macecha.

Podle některých pramenů má pohádka o Popelce původ před více než tisíci lety v Číně, tehdy se také poprvé objevily nádherné plesové šaty a ztracený zlatý střevíček, podle něhož princ tajemnou dívku našel. Popularitu si Popelka získala po celém světě, v USA dostala jméno Cinderella.

Jedna z prvních animovaných verzí vznikla v dílně slavného Walta Disneyho již v roce 1922, velmi úspěšnou se stala ale až disneyovská muzikálová verze příběhu z roku 1950, která si vysloužila tři nominace na Oskara. První československou Popelkou byla herečka Eva Hrušková v televizní pohádce, kterou v roce 1969 natočila režisérka Vlasta Janečková.

Scénu, kdy Pavel Trávníček nasazuje Libušce Šafránkové střevíček, viděl alespoň jednou snad každý Čech i Němec.

Pavel Trávníček nasazuje Libušce Šafránkové střevíček.

FOTO: archiv, Právo

Role Popelky bude u nás ale asi navždy spojena s herečkou Libuší Šafránkovou, která ji ztvárnila s neodolatelnou přirozeností, temperamentem, důvtipem i šarmem. Tři oříšky pro Popelku mohli zhlédnout diváci nejen v sousedním Německu, kde se film těší minimálně stejné popularitě jako u nás, ale i třeba ve Španělsku nebo Spojených arabských emirátech.

“Vždy kolem Vánoc mi chodí nejvíc dopisů, od Německa až po Norsko,” řekla v jednom rozhovoru Šafránková, jejíž obliba mezi diváky po uvedení pohádky raketově vzrostla.

Snímek natočil režisér Václav Vorlíček na motivy pohádky Boženy Němcové v koprodukci s tehdejším východoněmeckým studiem DEFA. Kvůli koprodukční smlouvě musel rozdělit role mezi herce obou zemí. Král, královna a macecha – Rolf Hoppe, Karin Leschová a Carola Braunbocková – přišli z Německa, zatímco z české strany obsadil Vorlíček vedle Šafránkové a Pavla Trávníčka v roli prince například Danu Hlaváčovou, Jana Libíčka, Vladimíra Menšíka, Mílu Myslíkovou, Helenu Růžičkovou nebo Vítězslava Jandáka.

Režie se ujal Václav Vorlíček.

Režisér Václav Vorlíček

FOTO: Barrandov Studio/fundus

Na pohádce spolupracoval s celou řadou umělců zvučných jmen – kameramanem Josefem Illíkem, kostýmním výtvarníkem Theodorem Pištěkem, hudebním skladatelem Karlem Svobodou a textařem Jiřím Štaidlem, jejichž ústřední píseň Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš, nazpíval Karel Gott.

Zvláštní poetické kouzlo dávají snímku zimní exteriéry natáčené jednak v okolí zámku Moritzburg nedaleko Drážďan, a pak také v okolí vodního hradu Švihov a v krajině mezi Klatovy a Železnou Rudou.

Natáčení této dnes již klasické pohádky se neobešlo bez problémů. Původně se měl snímek točit v létě, ale protože byly ateliéry volné jen v zimě, musel režisér Vorlíček předělat scénář. Z politických důvodů byla mnoho let v titulcích uvedena jako autorka scénáře Bohumila Zelenková a teprve po roce 1989 mohlo být skutečné autorství připsáno dramatikovi a scénáristovi Františku Pavlíčkovi. Princ v podání Pavla Trávníčka měl zase natolik silný brněnský přízvuk, že musel být předabován hercem Petrem Svojtkou.

Tři oříšky pro Popelku se velmi brzy po uvedení staly symbolickou součástí rodinných Vánoc a před několika lety v divácké anketě České televize a Týdeníku Televize o nejoblíbenější českou filmovou komedii všech dob obsadily třetí příčku za snímky S tebou mě baví svět Marie Poledňákové a Kolja Jana Svěráka.

V loveckém zámečku Moritzburg se díky pohádce Tři oříšky pro Popelku dveře s turisty netrhnou.

V loveckém zámečku Moritzburg se díky pohádce Tři oříšky pro Popelku dveře s turisty netrhnou.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Režisér Vorlíček loni prozradil, že ho oslovili němečtí producenti, kteří chtějí natočit remake slavné pohádky. “Byli by rádi, kdyby to bylo natočeno stejným způsobem, záběr po záběru, se Svobodovou hudbou, ale s německými herci,” přiblížil třiaosmdesátiletý tvůrce, který nabídku na režírování remaku odmítl. “Jestliže chtějí jeden film natočit znovu, ať to dělají se svým náhledem na tu tématiku,” vysvětlil Vorlíček.

V prostorách saského zámku Moritzburg, který je vyhledávaným cílem výletů německých rodin s dětmi, je od zimy 2009 pravidelně pořádána tematická výstava o Třech oříšcích pro Popelku.

Hlavním lákadlem zde bývají originální kostýmy, jako například slavné Popelčiny červánkové a svatební šaty, kulisy a rekvizity z filmu, návštěvníci si mohou poslechnout i nesmrtelné hity z dílny Karla Svobody. Výstava s názvem Po stopách Popelky letos oživuje také zimní sezónu na hradě Švihov a na zámku Ctěnice u Prahy.