Typicky se alergie na slunce projeví krátce po příjezdu k moři. Nejčastěji ve výstřihu, na rukou a lýtkách, tedy na místech trvale vystavených slunci. Už po několika hodinách začne kůže svědit a objeví se kopřivka. Sluneční záření může vyvolat také takzvané Mallorca akné, kdy na kůži vyskočí zanícené pupínky. Jde o kombinaci vlivu UV záření a některých složek opalovacích krémů či běžné kosmetiky.

Zarudnutí a vyrážka se mohou objevit i po krátkém pobytu na slunci, když člověk užívá léky, které reakci pokožky na slunce zvyšují. Jsou to zejména antibiotika, ketoprofen a přírodní přípravky na depresi s třezalkou. Reakci vyvolávají i potraviny, jako citrusové plody, celer a fíky. Po jejich požití je lepší se vyhýbat slunci.

Nejdůležitější prevence

Pokožku je dobré na sluneční záření připravit – zhruba šest týdnů před odjezdem k moři je dobré začít ji vystavovat slunci a dobu postupně prodlužovat. Někomu pomáhá, když preventivně užívá beta-karoten či selen.

“V prevenci proti sluneční alergii je pak velmi důležité používání vhodných opalovacích přípravků. „Výborné je používat krém s fyzikálním filtrem, který škodlivé UV záření rozptyluje a nedovolí mu proniknout do pokožky. Ideálně s faktorem 30 nebo vyšším, tj. 50+. Abychom dosáhli maximální ochrany, doporučuje se nanést ochranný přípravek na kůži minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na sluníčko a do vody,” vysvětluje Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.

Pokud se reakce přesto objeví, aplikujte v tenké vrstvě na postižené místo jednou večer přípravek z lékárny s hydrokortizonem, případně si vezměte antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky.

Lékaři je doporučují užívat u opakovaných alergií již tři dny před odjezdem na dovolenou a pak po celou dobu dovolené.

Délka pobytu na slunci

V posledních letech i v našich zeměpisných šířkách vzrostlo nebezpečné UV záření na hodnoty 9,5 z 11stupňové číselné škály. Souvisí s tím větší riziko spálení kůže a výskyt rakoviny kůže, za které je zodpovědné UVB záření. Hluboko do kůže pak proniká UVA záření, v důsledku toho klesá její elasticita a vznikají vrásky. Také urychluje tvorbu stařeckých skvrn a je zodpovědné právě za tzv. sluneční alergii. Proto bychom se při výběru přípravků sluneční ochrany měli soustředit i na to, zda nás ochrání i před UVA zářením. Výběr správného přípravku může tato rizika slunečních paprsků eliminovat.

Záleží na tom, jaký jsme kdo fototyp. Celkem jich existuje šest a v našich končinách se nejčastěji vyskytuje fototyp II.

„Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Například fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut, má světlou kůži, světlé nebo zrzavé vlasy, někdy pihy, modré nebo zelené oči. Na slunci se vždy spálí a nikdy nezhnědne.

Fototyp II má také světlou kůži, světlé vlasy a modré oči. Na slunci bez ochrany se většinou spálí a jen někdy zhnědne.

Lidé fototypu III mají tmavé vlasy, oči a tmavší barvu kůže, obvykle nemají potíže při pobytu na slunci, nespálí se a dobře pigmentují. Vyšší fototypy se v české populaci příliš nevyskytují,” dodává primářka Alena Machovcová.

Ochranný faktor (SPF) na přípravcích vyjadřuje úroveň ochrany pouze před UVB zářením a také násobek času, který můžeme na přímém slunci strávit s ohledem na náš fototyp a práh zčervenání.

Solární

1. Daylong extreme SPF 50+ Stick – fotoprotektivní tyčinka pro obzvlášť citlivé partie kůže (nos, dekolt, rty, čelo, okolí očí), odolná vůči vodě s chemickými a fyzikálními UV filtry. 2. Daylong baby SPF 30 – fotoprotektivní krém na bázi mikropigmentů, je vhodný nejen pro děti, ale i lidi trpící na solární alergii. Odolný vůči vodě, bez parfémů, konzervačních látek, s glycerinem. Obsahuje jen fyzikální filtry. 3. Nivea Sprej na opalování SPF 30 Sun (Pure & Sensitive Sun Spray) – voděodolné složení s vyváženým poměrem UVA a UVB filtrů snižuje riziko vzniku slunečních alergií. 4. Eucerin Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 25 – vysoce účinná kombinace filtrů zaručuje stejně dlouhou ochranu před UVA i UVB zářením, bez barviv, parfemace a emulgátorů – minimalizuje riziko podráždění a vzniku alergií. 5. Bioderma Photoderm MAX BIO mléko SPF50+ – je zárukou nepřetržité a homogenní UVA a UVB ochrany. Jedinečné působení proti “extrémnímu-UVA” záření zpomaluje předčasné stárnutí pokožky a zabraňuje nežádoucím reakcím na sluneční záření. Patentovaný komplex buněčné BIOprotekce, obsažený v přípravku, bezprostředně chrání buňky před škodlivými účinky UV paprsků a současně stimuluje obranné mechanismy pokožky a chrání její DNA.

FOTO: archiv firem