Některé druhy mají tvrdé slupky a tuhá vlákna ve hřbetu lusků a ke kuchyňské úpravě se hodí pouze vyloupaná semena. Ten nejlepší, cukrový, však můžeme používat celý. Nesmí se však nechat přezrát. Potom tvrdnou nejen lusky, ale i kuličky ztrácejí sladkost. Šéfkuchaři renomovaných restaurací často používají nedozrálé rostliny, ve kterých se ještě nevytvořila velká zrna. Tyto mlaďoučké plody stačí rychle orestovat na másle a máme vynikající přílohu.

Hrášek dusíme často s mrkví, ale třeba do jiných jídel ho přidáváme jen sporadicky. Přitom chutná skvěle ve vývarech nebo salátech. I v těch bez majonézy, nejen ve vánočním bramborovém. Zkuste zelené kuličky přisypat k ledovému salátu, k nakrájeným jablkům se strouhanou karotkou nebo do bramborového salátu ochuceného pouze olejem, solí, octem a cukrem.

Hrachovka versus krém

Samostatnou kapitolu tvoří polévky. Hrášková se od hrachové značně liší. Hrachovka představuje značně sytý pokrm, který si dáme spíš v zimě na lyžích než k jarní večeři. Suchý hrách nás totiž zaskočí trojnásobkem kalorií, než kolik má jeho zelenější bráška. Naopak polévka z mladé zeleniny nám udělá radost svou lehkostí a svěží chutí. Navíc se nesušený hrášek chová šetrněji k našemu zažívacímu traktu a nehrozí po něm společenské faux pas.

Vděčná slinivka

Málokdo ví, že šťáva z čerstvých zelených kuliček i lusků obsahuje složky, které podporují činnost slinivky břišní. Proto jde o zeleninu velmi vhodnou pro cukrovkáře. Slinivka však není jediný orgán, který si bude hrášek pochvalovat. Čistí zažívací trakt, také podporuje růst svalů a pevnost kostí, navíc pomáhá snižovat cholesterol v krvi. A nenechte se mýlit ani přívlastkem jedné z odrůd – cukrový: 100 g zeleného hrášku totiž obsahuje necelých 300 kJ, jde tedy o fantastickou dobrotu vhodnou i pro redukční jídelníček.

Díky specifické bílkovině se schopností ovlivnit činnost ledvin na něj nedají dopustit ani urologové a jejich pacienti, jimž se navíc při pravidelné konzumaci může upravit i krevní tlak. Slovo pravidelné je důležité, ale musíme k němu přidat ještě jedno doporučení. To zní: v dostatečném množství. Dvě tři kuličky jednou za měsíc nic nezmůžou.

Draslík, hořčík, vláknina, bílkoviny, vitamíny. Co chtít od potraviny víc? To zásadní, přece aby byla dobrá. I v tomto bodě nám lusky vycházejí vstříc.

Nadýchaná omeleta s hráškem
Hrášek

FOTO: František Petrák, Právo

Suroviny: 2 vejce, 2 lžíce smetany ke šlehání, půl lžíce polohrubé mouky, 50 g hrášku (čerstvý nebo mražený), 50 g slaniny, 1 lžíce nastrouhaného parmezánu, 1 lžička másla, troška oleje, na špičku nože prášku do pečiva, sůl, špetka muškátového oříšku, pažitka nebo petrželka

Příprava: Nejdříve si připravíme náplň. V pánvi rozpustíme máslo a na něm osmahneme na kostičky nakrájenou slaninu. Dvě lžíce výpeku odlijeme na druhou pánev, na které budeme smažit omeletu. Ke slanině přisypeme hrášek a na mírném ohni ho necháme prohřát. Odstavíme a vmícháme nastrouhaný parmezán.

Teď je na řadě samotná omeleta. Vejce rozšleháme metličkou se smetanou, osolíme a okořeníme nastrouhaným muškátovým oříškem. Do těsta zlehka vmícháme mouku s práškem do pečiva. Omeletové těsto vylijeme na pánev s nepřilnavým dnem potřenou výpekem ze slaniny.

Omeletu pomalu osmažíme z jedné strany, pak ji opatrně otočíme. Doprostřed navršíme slaninu s hráškem a přehneme okraje ze všech čtyř stran do středu – tak vznikne zabalené „psaníčko“, ale můžeme ji také jen přeložit. Omeletu podáváme co nejrychleji na předehřátých talířích, posypanou nasekanou pažitkou.

Náš tip: Těsto lze využít i k přípravě sladké omelety. Přisypeme do něj jeden vanilkový cukr.

Hráškový krém s hlávkovým salátem
Hrášek

FOTO: František Petrák, Právo

Suroviny: 400 g mraženého hrášku, 1/2 hlávkového salátu, 2 lžíce másla, 1 kelímek smetany, špetka muškátového květu, špetka římského kmínu, sůl, 3/4 l vody

Příprava: Na másle zpěníme muškátový květ a římský kmín. Když se koření rozvoní, nasypeme na něj hrášek a zalijeme ho vařící vodou. Necháme chvilku povařit.

Polévku odstavíme a vmícháme do ní smetanu, část si odložíme na ozdobení hotového pokrmu. Nakonec vmícháme dobře opraný a okapaný hlávkový salát nakrájený nahrubo a ponorným mixérem vše rozmixujeme do hladkého krému.

Dušené vepřové s hráškem a mrkví
Hrášek

FOTO: František Petrák, Právo

Suroviny: 800 g vepřové plece, 3 lžíce másla, 500 g mrkve, 400 g mraženého hrášku, cukr, sůl, citrónová šťáva, skořice

Příprava: Rozehřejeme máslo a osmahneme na něm maso nakrájené na větší kostky. Osolíme a maso pomalu dusíme pod pokličkou, až je měkké. V případě potřeby podlijeme velmi mírně vodou, maso by se mělo dusit především ve vlastní šťávě.

Očištěnou mrkev nakrájíme na podélné proužky (tomuto způsobu krájení se říká julienne) a přidáme ji k masu. Poté přimícháme i hrášek. Ochutíme cukrem a skořicí, která pokrmu dodá zvláštní, velmi příjemnou chuť.

Pokrm necháme dojít, mrkev by měla být uvařená na skus, je lepší, když zůstane mírně křupavá než rozměklá. Teprve nakonec přidáme citrónovou šťávu. Podáváme s vařenými brambory nebo bramborovou kaší.

Tagliatelle s hráškem a žampiony
Hrášek

FOTO: František Petrák, Právo

Suroviny: 1 balíček širokých nudlí nebo jiných těstovin, 8 lžic olivového oleje, 400 g mraženého hrášku, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 2 feferonky, 200 g žampionů, 100 g sýru grana padano, sůl

Příprava: Ve velké hluboké pánvi rozehřejeme olej a vhodíme do něj na kostičky pokrájenou cibulku. Přidáme feferonky a stroužky česneku, které jsme nařízli, aby česnek lépe uvolnil vůni. Těstoviny uvaříme ve slané vodě podle návodu al dente.

Česnek a feferonky z pánve vyndáme a k cibulce přisypeme povolený hrášek. Necháme ho krátce podusit, je-li třeba, podlijeme několika lžícemi vody z těstovin.

Nakonec přihodíme nakrájené žampiony, ty by měly zůstat téměř syrové, a přidáme scezené tagliatelle. Těstoviny promícháme a přidáme do nich najemno nastrouhaný sýr. Podle chuti můžeme zakápnout ještě olivovým olejem.