Připravili jsme pro vás seznam nejznámějších přírodních analgetik. Samozřejmě i zde platí, že nic se nesmí přehánět a vždy je nutné se řídit doporučeným dávkováním.
Čekanka obecná (Cichorium intybus) a locika jedovatá (Lactuca virosa) – jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům).
Rod Nigella (černucha) – se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.
Oměj Karmichelův (Aconitum carmichaeli) – je čínská bylina obsahující rostlinný analgeticky působící alkaloid označovaný 8-O-cinnamoylneoline.
Konopí seté a indické (Cannabis sativa et indica) – je rostlinou, která je lidmi pro své účinky užívána odnepaměti. Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. Konopí je často užíváno jako rekreační droga.
Toddalia asiatica – je exotický keř, jehož účinné látky mají protizánětlivý, analgetický, antimikrobiální a protirakovinný efekt. Přirozeně roste v Indii.
Dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) – je čínská bylina, která obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako jsou tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také sedativně, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by mít i dobrý účinek na Parkinsonovu nemoc.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a může zmírňovat menstruační bolesti.
Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) – je česká bylina použitelná proti migrénám. Její pravidelné, každodenní užívání může snížit výskyt záchvatů, a to až o 70 %. Blahodárně může působit i na některé střevní autoimunitní záněty (Crohnova choroba). Ačkoli se pěstuje i jako okrasná rostlina, účinnější jsou volně rostoucí kytky.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – tradičně se používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu.
Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) – pochází z Indie a Srí Lanky a je to keř obsahující (-)-spectalin, látku potlačující přenos bolesti.
Kratom (Mitragyna speciosa) – je strom z Dálného východu. Obsahuje celou řadu účinných látek, z nichž nejúčinnější je pravděpodobně 7-hydroxymitragynin, který působí na μ-opioidních receptorech. Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, pakliže nemají drogu k dispozici, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně, anxiolyticky (zmírňuje úzkosti).
Mák setý (Papaver somniferum) – je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin. Ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální. Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.
Source Article from http://www.novinky.cz/zena/zdravi/300903-bylinky-ktere-si-poradi-s-bolesti.html
Bylinky, které si poradí s bolestí
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/300903-bylinky-ktere-si-poradi-s-bolesti.html
http://www.novinky.cz/rss/zena/
Novinky.cz – Žena
Novinky.cz – zpravodajský server
http://1.im.cz/n/img/logo.gif