Archeologové na našem území objevili nejen staré kosti, ale i důkazy o tom, že se tu už před příchodem Slovanů vyrábělo pivo. Ti pak v bohulibé tradici pokračovali a odkaz předali svým následovníkům. První dochované záznamy o výrobě piva se pojí k Břevnovskému klášteru a letopočtu 993 n. l. Benediktinští mniši už ve středověku dobře věděli, co je dobré!
Ochranná značka
A víme to i my. Jenomže co je dobré, to je třeba chránit. Proto, po několika letech složitých jednání na úrovni českých pivovarů a orgánů EU, byla v r. 2008 zapsána ochranná známka CHZO (Chráněné zeměpisné označení) České pivo. Obdrželi jsme ji v kategoriích světlý ležák, tmavý ležák, světlé výčepní a tmavé výčepní pivo a lehké pivo. Kulaté sluníčko, které se usmívá z etiket, nebylo snadné získat. Na celostátní úrovni ho totiž orgány EU udělují jen zcela výjimečně.
Kdyby si tedy nyní chtěl někdo na nálepku napsat Tschechisches Bier, může skončit před soudem. Škoda že ochrannou značku České pivo najdeme většinou pouze na lahvích. Měla by vítat návštěvníky na všech dveřích hospod, na všech pípách, kde se točí mok s právem ji nosit.
Pivo svědčí i kachně: dobře prosolenou a nakmínovanou kachnu naplníme celými jablky, celou cibulí, podlijeme černým pivem, přiklopíme a pečeme při 170 °C tři hodiny. Nakonec kachnu odkryjeme a při vyšší teplotě necháme zezlátnout.
FOTO: Právo
Tuto čest si vydobylo 77 značek ze 16 pivovarů: Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, Krušovice, Polička, Vyškov, Černá Hora, Plzeňský Prazdroj, Radegast, Velké Popovice, Gambrinus, Bernard, Primátor, Tradiční pivovar v Rakovníku, Zubr, Pivovar Protivín, Pivovar Samson, Nymburk. Mezi nimi najdeme i vícenásobně prověřené nápoje.
Pyšní se totiž nejen zeměpisnou ochranou, ale zároveň i řadou cen a značkou Klasa, udělovanou ministerstvem zemědělství.
Jaký je náš národní mok?
Výrazný vůní po sladu světlého typu a po chmelu. Obsahuje vyšší množství benefitních látek, například o 45 % více vitamínu B6, o 30 % více vitamínu B1 a o 55 % více fytoestrogenů než konkurence. Má střední říz a plnost chuti, danou specifickým prokvašením, střední až vyšší hořkost. Zlatožlutá barva lahodí oku, nápoj je jiskrný a vytváří kompaktní bílou pěnu. Převládá chuť po sladu a chmelu. Charakterizují ho vyšší hodnoty polyfenolů a vyšší hodnota pH.
Pro výrobu je přesně stanoveno použití surovin, mezi nimiž nesmějí chybět český hlávkový chmel, chmelové produkty a slad z určitých odrůd ječmene pěstovaného na našem území. Také způsob rmutování, chmelovar a spodní kvašení musí splňovat předepsané parametry. Pokud tomu všemu výrobce dostojí, může jeho mok nosit označení České pivo s velkým Č.
Pár zajímavostí
V konzumaci piva nám patří světové prvenství výkonem 144 litrů na hlavu a rok. Držíme se, i když tento údaj z r. 2010 je zhruba o 20 litrů nižší než v r. 2005. Nutno říct, že nám dost pomáhají cizinci, pro něž je zlatý mok jednou z nejoblíbenějších českých pamětihodností. A ještě jedno prvenství máme – v České republice byl založen První dámský pivní klub, jehož členky s chutí šíří slávu piva mezi něžným pohlavím doma i ve světě.
Králík na švestkách a černém pivu
FOTO: archív firem
Kapr na pivu s restovanými mandlemi
FOTO: archív firem
Pivní štrúdl
FOTO: archív firem
Pečené vepřové koleno na pivu
FOTO: archív firem
Source Article from http://www.novinky.cz/zena/zdravi/314762-ceske-pivo-a-jeho-vyuziti-v-kuchyni.html
České pivo a jeho využití v kuchyni
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/314762-ceske-pivo-a-jeho-vyuziti-v-kuchyni.html
http://www.novinky.cz/rss/zena/
Novinky.cz – Žena
Novinky.cz – zpravodajský server
http://1.im.cz/n/img/logo.gif