Výčet zdravotních účinků medu vydá na celé knížky, proto jen heslovité úvodní opáčko: jde o silné přírodní antibiotikum, pomáhá při nachlazeních i střevních potížích, zvyšuje osídlení střeva probiotickými bakteriemi, posiluje imunitu. Používá se i zevně, hojí záněty kůže a v pleťových maskách omlazuje pokožku. Přátelské vztahy navazuje s našimi játry a žlučníkem, chválu sklízí od cév, posiluje srdce i psychiku. Pravidelná konzumace se pozitivně odrazí také v sexuální výkonnosti.

Květový, lesní

Barva medu prozradí, jestli včelky létaly na pole nebo do lesa. Květové produkty bývají světlé, lesní mají tmavou barvu. To ale neznamená, že jeden je horší než druhý. Jsou jen jiné. Obliba tmavého medu je dokonce současnou evropskou módou, ve zbytku světa dávají přednost světlému. Rovněž v historii byl temný med považovaný za podřadný produkt dobrý leda do pepřového perníku. Žádná hospodyně by ho nepostavila ve sklenici na stůl.

Proč se barva liší? Květovou pochoutku vyrábějí včely z nektaru. Základ pro lesní tvoří medovice, sladká lepkavá hmota vylučovaná mšicemi a puklicemi. Usazuje se na povrchu kůry, jehličí a listů a včely ji v lese sbírají podobně jako na louce šťávu z květových kalíšků. Pod základním dělením se pak skrývá řada nejrůznějších druhů. Akátový, vřesový, lipový, luční, lesní. Co včelař, to originál, podle toho, kam včely zaletí na pastvu.

Pokud se vydají na řepková pole, jejich výtvor brzy zkrystalizuje, což mu ale nijak neubírá na kvalitě. Naopak medovicový nebo akátový zůstává dlouho tekutý. Do čaje je skvělý, určitě ale dobře znáte, co dokáže udělat namazaný na chleba.

Upatlané prsty zřejmě stály na začátku tvorby pastového medu. Ten vyrábějí včelaři speciálním postupem z čerstvě vytočeného květového medu. Přidávají do něj menší podíl už zkrystalizovaného produktu a opakovaně ho promíchávají. Výsledná hmota si zachovává báječnou chuť, je měkká, světlá, jemně krystalická a snadno se nabírá.

Problémy v obchodech

Poctiví včelaři si právem stěžují na prodej pančovaných výrobků. Co si pod názvem med můžeme také koupit? Často jde o příměs levných sirupů, cukrových náhražek doplněných barvivy, karamelem a vodou, v mnoha případech ze zahraničí. Nejvíce medových podvodů bylo odhaleno v regálech velkých řetězců. Proto lze za účinnou sebeobranu považovat nákup přímo od včelaře, anebo koupi produktů označených známkou kvality, jakou je například označení Klasa udělované ministerstvem zemědělství.

Med a mikrovlnka

Citujeme ze stránek Výzkumného ústavu včelařského v Dole: „Proč med strkat do mikrovlnky? Šetrné ,ztekucení‘ ve vodní lázni nebo na radiátoru ústředního topení pod svetrem je jednoduché a dlouhodobě prověřené. Na dotazy, o kolik se sníží ,biologická hodnota‘ horkým čajem, mikrovlnkou, v perníku a podobně, odpovídám toto: Současné poznatky ukazují, že tyto zásahy určitě nesníží hodnotu na polovinu. Takže snězte dvě lžíce medu místo jedné, a je to vyřešeno.”

Vepřové v medové krustě

Vepřové v medové krustě

FOTO: archív

Linecký koláč s ořechovou náplní

Linecký koláč s ořechovou náplní

FOTO: archív

Oříškoví šneci

Oříškoví šneci

FOTO: archív

Medové řezy

Medové řezy

FOTO: archív