Rodiče si tento fakt bohužel příliš neuvědomují. Ne náhodou podle průzkumu 1. Lékařské fakulty UK má každé desáté české dítě ve věku 11 let již zkušenost s opilostí.
„Ačkoliv je u nás podávání alkoholu dětem a mladistvým do 18 let zakázáno, mnozí toto pravidlo porušují. A to i když vědí, že alkohol u dětí zvyšuje pravděpodobnost onemocnění jater, zhoršení paměti, nižší schopnost soustředění, poškození nervového systému či zvýšení pravděpodobnosti přechodu na další návykové látky,“ vysvětluje Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.
Čeští rodiče jsou příliš benevolentní
V domnění, že zakázané ovoce nejlépe chutná, dávají rodiče dítkám preventivně alkohol ochutnávat, takže místo pomoci je k alkoholismu v budoucnosti přímo vybízí. Přitom i přípitek na rodinné oslavě lze snadno nahradit za nealkoholovou variantu. Běžně je dnes k dostání nealkoholový sekt či víno a rozhodně se nejedná o žádnou limonádu.
„Děti ve školním věku by měly dostávat i k pouhému přípitku jen nealkoholickou variantu. Pokud už staršímu dítěti dovolíme opravdu malý přípitek, měli bychom mu vysvětlit, že konzumace alkoholu není v jeho věku povolená, tento zákaz má své odůvodnění a my děláme výjimku, protože dítěti důvěřujeme,” radí Josef Šedivý z Drogového informačního centra neziskové organizace Sananim.
Je krátkozraké myslet si, že malá sklenička dítěti nic neudělá. I když nenastane vyložená otrava organismu, může dojít k poškození nově vznikajících nervových buněk a zhoršení koncentrace, paměti, pozornosti a myšlení. Zároveň mohou nastat i komplikace související s osobností a společenským životem jedince.
Touha „vyzkoušet to”
Nejrizikovějším obdobím z pohledu alkoholu je věk mezi 12–18 roky, kdy u jedinců dochází k dospívání a tedy celé řadě hormonálních změn. V tomto období mají děti dost často i potíže s prospěchem ve škole, rády chodí za školu a objevuje se u nich i narušení vztahu s rodiči. Náchylnost k alkoholu, která může vést až k alkoholismu, se tak zde zvyšuje.
Jednak děti mají velkou touhu vše vyzkoušet, a zároveň hledají způsob, jak se zbavit všech svých problémů a alespoň na chvilku si udělat život jednodušší.
Bohužel vztah k alkoholu, který si děti vytvoří v dospívání, je může provázet i celý zbytek života.
Více informací na www.pobavmeseoalkoholu.cz či v Poradně pro rodiče občanského sdružení Sananim (rodice@sananim.cz).
Source Article from http://www.novinky.cz/zena/deti/312928-pouhe-cucnuti-si-piva-ci-vina-muze-diteti-ublizit-tvrdi-odbornici.html
Pouhé cucnutí si piva či vína může dítěti ublížit, tvrdí odborníci
http://www.novinky.cz/zena/deti/312928-pouhe-cucnuti-si-piva-ci-vina-muze-diteti-ublizit-tvrdi-odbornici.html
http://www.novinky.cz/rss/zena/
Novinky.cz – Žena
Novinky.cz – zpravodajský server
http://1.im.cz/n/img/logo.gif