Na rovnátka tedy není nikdy pozdě. Mít zdravé zuby by mělo být pro každého tou největší samozřejmostí, už jen proto, že dokonalou hygienou, i za pomoci rovnátek, lze předcházet celé řadě komplikací, které hrozí všem dospělým jedincům.

Rovnátka neboli ortodontické aparáty dělíme do dvou základních skupin – na aparáty fixní a snímací.

Snímací rovnátka se používají především k úpravě skusu v dětském věku, kdy lze ještě díky probíhajícímu růstu dosáhnout určitých změn ve vztahu a velikosti zubních oblouků. Existují ještě tzv. aparáty retenční – pasivní, které se používají po ukončení léčby fixními rovnátky. Jejich úkolem je držet zuby v nové poloze dosažené předešlou terapií po dobu nutnou k přestavbě okolních tkání a stabilizaci výsledku.

Fixní rovnátka jsou pevně nasazená na zubech pacienta. Skládají se ze zámků, což jsou malé součástky nalepené speciálním lepidlem na zubech. Zámky jsou spojeny navzájem ortodontickým drátem, který vyvíjí sílu potřebnou k posunu zubů. Dráty se v průběhu léčby mění a upravují. Uchycení drátu v zámku je zajištěno pomocí malých gumiček vyráběných v mnoha pestrých i nenápadných barvách. Pacient si tak může rovnátka při každé kontrole ozdobit podle přání. Druhou variantou jsou tzv. samoligující zámky, ve kterých se drát uchytí po uzavření malých dvířek, která jsou součástí zámku.

Zámky se podle materiálu, z něhož jsou zhotoveny, dělí na kovové a keramické. Pomocí klasického kovového fixního aparátu je možné upravit nejširší spektrum ortodontických vad.

“Fixní rovnátka mohou být zprvu nepříjemná, lidé si na ně musí zvykat. Zámečky umístěné na zubech zpočátku mohou způsobovat otlaky na vnitřní straně rtů a tváří. Tyto problémy pacienti popisují zpravidla první týden po nasazení aparátu. Pro zmírnění obtíží je možné zámky dočasně překrýt ortodontickým voskem. Další nepříjemností je tlak na zuby, který vzniká po každé aktivaci aparátu. Zuby tak mohou být dočasně citlivé hlavně při kousání tužší stravy,” upozorňuje MUDr. Klára Bělíková, ortodontistka z Dental office H33.

Rovnátka, která jsou nejméně nápadná

Nejméně nápadná jsou rovnátka vyrobená z tzv. keramických zámků. Polykrystalické zámky jsou vyráběné v barvě zubů, monokrystalické (safírové) jsou více průsvitné, tedy ještě méně nápadné. Keramické zámky jsou barevně stabilní, není se tedy třeba obávat jejich zabarvení. Spolu s použitím bíle lakovaných ortodontických drátů nabízejí dobrý estetický vzhled se sníženou nápadností aparátu. Navíc keramické zámky mají ve srovnání s kovovými hladší povrch a jsou tak pacienty lépe přijímány. Je třeba ale upozornit, že keramické zámky není vhodné použít u každého pacienta.

Za neviditelná rovnátka se považují i tzv. lingvální, která jsou umístěna na vnitřní neboli lingvální straně povrchu zubu. Jejich výhodou je kromě nenápadnosti i eliminace možného výskytu bílých skvrn v okolí aparátu. Pokud k odvápnění skloviny následkem nedostatečného čištění zubů dojde, jsou bílé skvrny na vnitřní ploše zubů, jsou tedy esteticky nerušivé. Nevýhodou lingválních aparátů je horší tolerance ze strany pacienta z důvodu traumatizace jazyka, ta může ovlivnit v některých případech i výslovnost. Jsou ale vhodné pro léčbu většiny ortodontických anomálií.

Velmi oblíbená jsou i tzv. fóliová rovnátka, které jsou vzhledem ke své průhlednosti ve vzdálenosti větší než půl metru prakticky neviditelná. Jednou z největších výhod je jejich netrvalé upevnění na zubech. Výhoda možností sejmutí aparátu z důvodu konzumace jídla nebo zubní hygieny je zřejmá.

Řešit své problémy se specialistou se rozhodně vyplácí.

Řešit své problémy se specialistou se rozhodně vyplácí.

FOTO: Profimedia.cz

Fóliová rovnátka umožňují provádět dentální hygienu bez omezení, snižuje se tak výrazně riziko vzniku dekalcifikace zubní skloviny a zánětů dásní. Ortodontisté je tak doporučují především lidem s vrozenou mineralizací zubních tkání a pak také lidem trpícím bruxismem neboli skřípáním zubů, u nichž často dochází při použitích ostatních fixních rovnátek k odlepování zámků.

“Díky hladkému povrchu jsou fólie na rozdíl od fixních aparátů pacienty velmi dobře přijímány. Nezpůsobují dráždění a otlaky sliznice dutiny ústní. Navíc pacienti popisují v prvních dnech po zahájení léčby výrazně menší a kratší dobu trvající bolestivost zubů ve srovnání se stavem po nasazení fixního aparátu. Navíc doba léčby pomocí fóliových rovnátek bývá celkově kratší v porovnání s ostatními metodami. Kratší je i doba, kterou pacienti stráví při kontrolách v ordinaci lékaře. Frekvence návštěv je také snížena, méně časté jsou i nutné první pomoci,” vysvětluje ortodontistka Klára Bělíková a dodává:

“Fóliová rovnátka je třeba nosit celý den i noc. Vyjmout se musí pouze před jídlem a čištěním zubů. Vzhledem k nenápadnosti a křehkosti aparátů může ve chvíli, kdy pacient aparáty dočasně sejmul, snadno dojít k jejich ztrátě nebo poškození. Je tedy třeba, aby je vždy ukládal do krabičky, kterou od ortodontisty obdrží.”