Léto je čas, kdy své nehtíky ukazujeme nejčastěji. Neexistuje snad nic horšího než zanedbané ženské nohy. Můžete mít na sobě nejhezčí letní model, bez pedikúry nedosáhnete kýženého efektu!
Pravidelná péče o nohy je nutností, když něco zanedbáte, okamžitě se to projeví na celkovém vzhledu. Nejen odstraňovaní suché kůže, ale také dostatečná výživa a hydratace v podobě krémů a správného zastřihování.
Když zarůstá nehet?
Nejčastější příčinou bývá špatně zastřižení. Nikdy se nepokoušejte tvarovat do oblouku. Nejste-li si jistí, zajděte za odborníkem.
Druhým problémem je nevhodná obuv, která má úzkou špičku a v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na genetiku. Naši rodiče nám předávají nejen barvu očí, ale také tvar a tvrdost nehtů.
Čtěte také: Pěkné nohy na léto: Bez plísní a kuřích ok. Jak na to?
Dojde-li k problému, nesnažte se své nohy operovat sami. Právě k tomu je určený obor, kterému se říká orthonyxie či podiatrie. Když nehet zarůstá, máte dvě možnosti, jak to napravit.
Konzervativní metoda
- šetrná systematická úprava a vybrušování
- tamponáž
- rovnátka, protektory a trubičky
- podpůrné odtahování nehtových valů pomocí lepících pásek
Chirurgická metoda
- využívá se jen v krajních případech
- vede k destrukci okolní tkáně a časté recidivě
- je téměř bez záruk
- slouží jako úleva v případě, že je v okolí infekce či plíseň a rovnání by bylo bolestivé
Proč zvolit rovnátka?
Odborníci se neradi přiklání k vyřezávání či dokonce strhávání. Raději sáhnou po konzervativní metodě, a to zejména k používání rovnátek. U kovového rovnátka má podiatr rovnání pod kontrolou díky smyčce, kterou postupně stlačuje a utahuje. Kovový drátek se vždy zataví speciálním gelem, aby se nepohyboval zpátky. Cílem je zvednout nehet tak, aby se postranní valy přizpůsobily a držely tam, kde mají být. K dispozici je hned několik variant rovnátek, od plastových proužků, jednoduchých drátků až po kombinaci silikonu a drátku.
Náš tip: Ploché nohy: Prevence, léčba a cviky
Rovnání je velmi zdlouhavé. Může trvat až deset měsíců. Pacient dochází na kontrolu zhruba každý měsíc. Od doby, kdy se nehet podaří narovnat, už je to jen na nás a dokonalé péči, kterou bychom měli svěřit odborníkům. A kolik zákrok stojí? Při první návštěvě se zhotoví otisk, což vychází od 500 do 700 Kč. Samotný aparát vychází na 1200-1500 Kč. Při každém dotahování a vaší návštěvě zaplatíte okolo 250-300 Kč.
Drobné defekty nejsou jen tak
Někdy pedikúře nevěnujeme dostatek pozornosti a mohou nám uniknout i mnohem menší problémy, než je zarůstání. Ať už jde o lámání, matnou barvu nebo rýhy, vždy jde o varovný signál.
- Čas od času se objeví rýhy, pokud jsou podélné, jde o dědičnost nebo jsou způsobeny poškozením nehtového kořene. Drobnější rýhy se dají korigovat peelingem.
- Příčné rýhování bývá důsledkem diet nebo infekce. Většinou pomůže zvýšit přísun vápníků s vitamínem E, nebo prodávaný Keratin komplex.
- Dalším problémem jsou vpadlé nehty, což je zapříčiněno přeschnutím nehtové kůže. Pravidelně je ošetřujte lékařskou vazelínou nebo olivovým olejem.
- Pokud se třepí nebo jsou matné, chybí vám železo, které získáte z tmavého masa nebo ořechů. Lámavost je způsobená nedostatkem hořčíku, manganu a vápníku. Dodejte svému tělu grepy nebo vaječné žloutky.
5 kroků ke krásným nehtům
- Napusťte si umyvadlo s příjemně teplou vodou a přidejte do ní zjemňující sůl. Nohy nechte odmáčet minimálně 15 minut. Okolní kůži ještě ve vodě očistěte malým kartáčkem.
- Nůžtičkami nebo kleštičkami ostříhejte tvar tak, aby malý kousek, který není přirostlý k lůžku ještě zůstal (asi 2 mm). Pořádně pomocí nástrojů z manikúry vyčistěte prostor pod a okolo. Dávejte pozor, ať se nezraníte, i malá ranka může být velkým problémem.
- Dalším krokem je ošetření kůžičky v dolní části lůžka, která přerůstá. Namísto odstřihávání ji jemně zatlačte pomocí pomerančového dřívka. Bývá součástí manikúry nebo jej zakoupíte za pár korun v drogerii.
- Obruste si paty a jemnější stranou si zapilujte nehty do rovna. Pilujte vždy v jednom směr, aby nedošlo k třepením. Povrch můžete obrousit jemným pilníkem, a pak uhladit pomocí leštiček.
- V posledním kroku dodejte prstům jedinečnost. Opatřete jim nějaký lak. Všeobecně platí, že si můžete dovolit klidně sytější a tmavší barvy, chcete-li však nehty růžové, nemusíte se bát. Je jen a jen na vás, co si na nohách vymyslíte. Chystáte-li se na tmavý nátěr, opatřete lůžko ještě podkladovým lakem, jinak vám tmavý odstín zanechá na nehtech nechtěný nádech. Po dokončení ještě pořádně prsty namažte krémem a okolí kůžiček klidně zakápněte mandlovým olejíčkem.
Vhodná prevence
Než skrývat poškozené nehty v plných botách nebo pod vrstvou laku, raději nepříjemnostem předcházejte. Stačí začít myslet na vyváženou stravu s obsahem vitamínů a minerálů. Vždy jim bude prospívat vápník, křemík, železo, hořčík, a vitamíny skupiny B, A, E, C a H. Dopřávejte si relaxující koupele, kvalitní laky a odlakovače.
Šetrnější jsou pilníky skleněné nebo papírové, na čištění nepoužívejte nůžky, ale dřevěná či plastová dloubátka a špachtličky. Všechny okolní kůžičky a záděry mažte krémem nebo citronovou šťávou, ale nikdy nestříhejte.
A jak jste na tom vy? Dáváte přednost odborníkům nebo se na pedikúru vrháte sami doma? Jak často věnujete vašim nehtům pozornost?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Letní angína: Horší než v zimě, pozor na srdce!
Co se honí hlavou puberťáka? Touha po obdivu a po smrti
Recept na domácí bezinkový sirup a šťávu. Zdravé mňam!
Source Article from http://zena.centrum.cz/moda-a-krasa/clanek.phtml?id=785483
Zdravé a krásné nehty? Pomůžou rovnátka a prevence!
http://zena.centrum.cz/moda-a-krasa/clanek.phtml?id=785483
http://zena.centrum.cz/feeds/rss/moda-a-krasa/?photo=1
Žena.cz – Móda a krása
http://img.aktualne.centrum.cz/design/zena/o/l/favicon.ico